יום שבת, 27 בפברואר 2021

האי בקצה האוקיינוס ספר חדש מאת עמרי גלפרין
אי שם באמצע האוקיינוס האטלנטי הצפוני ממוקמים שמונה עשר איי פארו. באחד מהם גר יון, נער צעיר שנאלץ לפרנס את משפחתו בעקבות שכרותו של אביו. באחד מביקוריו באי השכן, בעת שרצה למכור לסוחר מקומי דגים שלכד, הכיר יון נערה צעירה ויתומה ולה רק סבתא ואח אלים במיוחד. במטרה לסייע לה במאבקה אל מול אחיה, ביצע יון יחד עם חברו הנריק מעשה לא צפוי שלוקח את העלילה אל הקצה.

"...הם שבו לחתור באיטיות, הרימו את ראשיהם והתבוננו לעבר האופק. בתי הכפר החלו להתגלות ונראו תחילה כתבליטים שחורים בנוף הירוק, וככל שהתקרבו למעגן הסירות הקטן הם הפכו גדולים ובולטים יותר. כשהגיעו אל החוף נעמד יון על הסירה וקשר אותה למוט עץ לבן ומרקיב שניצב על המזח. השניים יצאו מהסירה בכבדות, ללא כל שלל וללא ציוד הדיִג שנותר במצולות. למעשה, שבו בלא כלום, מלבד עם חייהם.
בלילה הזה נפרדו מנעוריהם והפכו לדייגים אמתיים." (עמוד 12 בספר)


בימים אלו רואה או הספר האי בקצה האוקיינוס המוביל את הקוראים אחורה בזמן, אל תקופה שבה לתושבי האיים לא היה חשמל, טלפון או כל אמצעי מודרני. חייהם היומיומיים היו רצופים בהתמודדות כמעט קבועה עם הרוחות החזקות, עם הגשמים ועם זרמי האוקיינוס האימתניים. זהו סיפור מפתיע ומרגש המכניס את הקוראים אל עולם מרתק שבתוכו תרבות ומנהגים ייחודיים, תיאורי נופים מרהיבים, מאכלים אותנטיים, ציד לווייתנים ואורחות חיים לא שגרתיים. העלילה מעלה שאלות על מוסר וחברות העומדת למבחן ברגעים של משבר קיצוני.
האי בקצה האוקיינוס הוא מסע בדמיון אל עבר עולם אמיתי.

האמת היא שכל אלו נראים רחוקים מרחק שנות אור מהווית חיינו כפי שאנו מורגלים לה. תנאי מחיה ללא תשתיות בסיסיות, היו אופייניות למדינות העולם השלישי בתחילת המאה ואולי לשבטים באפריקה של ימינו, את סיפורו של יון ליוו תיאורים מרתקים שנסכו בי תחושה של חזרה בזמן לצד הזדהות מוחלטת עם סיפור מפתיע, מרתק ומעורר השראה.
 
עמרי גלפרין הינו עיתונאי, בימאי ומרצה בתחום המסעות והתיירות. בזמן כתיבת רומן ביכורים זה התגורר במשך שנתיים באיי פארו יחד עם בני משפחתו, שם חקר והתוודע אל התרבות המקומית ומאפייניה ושילב אותה כחלק בלתי נפרד מעלילת הספר.

"איי פארו - מן המקומות המסקרנים בעולם בנופיה הפראיים, הבתוליים והציורים. עמרי גלפרין, בכישרון סיפורי מפליא, מצליח לשתף את הקורא, באווירת המקום ובאופי הטבע, האדם החברה והתרבות המתקיימים בו. שאפו!"
איל פלד, "מסע עולמי"

האי בקצה האוקיינוס, כתב עמרי 
גלפרין, הווצאת אוריון.

ריקי ברוך

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה